Sıkça Sorulan Sorular


KURBAN VE BESİ HAYVANCILIĞI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

 • 1) Kurbanın hissesi nasıl olmalıdır?

  İslami yönden önemli bir faktör olan kurban hissesi büyük baş hayvanlarda maksimum yedi kişiye bölünmektedir. Büyük baş kurban kilosu her ne olursa olsun maksimum yedi kişiden farklılık göstermemektedir. Küçük baş kurbanlık hayvanlarda ise tek kişilik kurban ibadeti uygun görülmektedir.

 • 2) Kurbanın anlamı nedir?

  Kişinin alım gücüne bağlı olarak bir ibadet türü olan kurbanın anlamı yardımlaşma ve dayanışma durumlarını canlı tutmakla birlikte, adaleti, et alacak durumu olmayan kişi veya kişilerin halinden anlamayı ve toplumsal dayanışmayı temsil etmektedir.

 • 3) Kurban eti nasıl dağıtılmaktadır?

  Büyük baş hayvanlarda hisse sahiplerine bütün et, kemik ve yağ dahilinde eşit şekilde dağıtılmasıdır. İslami yönden ise 7 hisseye bölünen et kişilerin kendi paylarının üçte bir kısmını kendine taksim etmesi diğer üçte bir kısmını komşusuna, eşine, dostuna dağıtmasını ve son üçte bir kısmını da fakir ve yoksul olan kişi veya kişilere dağıtmasını tavsiye etmektedir.

 • 4) Kimler kurban kesmelidir?

  İslami yönden maddi durumu iyi olan mal ve bir mülke sahip kişi veya kişilerin yerine getirmesi gereken ibadetlerin başında gelmektedir.

 • 5) Kurban kesim işlemi nasıl yapılmalıdır?

  Kurban kesim işleminde öncelik kesilecek olan küçük veya büyük baş hayvanın incitilmemesidir. Kesilmeden önce üç kıbleye doğru sol tarafı üzerine yatırılmaktadır. Yatırılan kurbanın üç ayağı bağlanır. Kesim yapılacak bıçak hayvana gösterilmez ve görmemesi için gözleri kapatılır. Kesilecek olan kurbanın duası okunur. Şah damarı, yemek ve nefes borusunun olduğu kısımdan bıçak yardımıyla kesilir. Hayvanın kan akışı durmadan hayvan derisi yüzülmemektedir.

 • 6) Kurban ile Adağın arasındaki fark nedir?

  İslamiyete göre kurban bayramında kesilen kurban dini bir vecibe sayılmaktadır. Adak ise bir işin veya bir isteğin yerine gelmesiyle Allah rızası için kesilen hayvandır.

 • 7) 2021 kurbanlık fiyatları nelerdir?

  Sakarya besi çiftliğimizde kurbanlık fiyatlarımız hakkında bizlere ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz. İnternet sitesi üzerinden fiyatlarımızı kontrol edebilirsiniz. Size hizmet etmek için var gücümüz ile çalışıyoruz.

 • 8) Akika Kurbanı nedir?

  İslami şartlara göre yeni doğan çocuk için kesilen kurbandır. Yeni doğan çocuğun ismi kulağına üflendikten sonra Allah'a şükür nihayetinde kesilmektedir.

 • 9) Besi hayvancılığı nasıl yapılır?

  Yetiştirilen hayvanın cinsi, ırkı, yaşı, vücut yapısı, ağırlık artış miktarı ve hızıyla doğrudan alakalı olan besicilik yemleme planlaması doğru olması taktirde hayvanın kaliteli etinin olması sağlanmaktadır. Yemek saatleri bile bu durumda önemli olan besicilikte gün doğumunda ve gün batımında hayvanları beslemek yeterli olacaktır. Besi hayvancılığında önemli olan durumlardan biriside hayvanların periyodik veteriner kontrolleri eksiksiz yapılmalıdır.

İletişime Geç

+90 532 306 46 70

Çalışma Saati

7-24 Hizmetinizdeyiz.

Top